Rzut okiem na Windows Deployment Services.

Windows Deployment Services (WDS) to nic innego jak Remote Installation Services (RIS) po przeprojektowaniu i ostrym faceliftingu. WDS pojawił się jako dodatek do Windows Server 2003, po czym stał się  integralną częścią Windows Server 2008. Z założenia WDS ma automatyzować dystrybucję systemów operacyjnych z rodziny Windows Vista i Windows Server 2008 przy jednoczesnym zachowaniu kompatybilności ze starszymi wersjami systemów operacyjnych. Na szczęście Moc jest z Nami i zostaliśmy pobłogosławieni Win 7 i szybkim wycofaniem Visty. Jestem trochę uprzedzony do Visty. A wracając do tematu. WDS daje Administratorowi możliwość pełnej automatyzacji procesu instalacji systemów operacyjnych przez sieć, na komputerach zgodnych ze standardem PXE, bez konieczności osobistego śledzenia paska postępu i jakiegokolwiek klikania w trakcie instalacji. Rozwiązanie to eliminuje również konieczność posiadania nośnika, koniec z „gdzie ja znowu posiałem tą płytkę?!”.

Czy rozwiązania typu WDS są przydatne? Odpowiedź jest oczywista, każdy Administrator, który staje przed wyzwaniem instalacji kilkunastu czy kilkudziesięciu komputerów w jednej firmie doceni takie rozwiązanie. Pod warunkiem, że WDS działa poprawnie 😉  Osobiście uważam, że WDS sprawdzi się nie tylko w dużych sieciach korporacyjnych. Znajdzie zastosowanie również w mniejszych przedsiębiorstwach. Oto kilka powodów dla których ja go cenię:

 • Automatyzuje pracę – nie muszę śledzić paska postępu, więc mogę zająć się czymś innym np. świeżą kawą
 • Ułatwia standaryzację oprogramowania poprzez odpowiednio przygotowany obraz instalacyjny z dodanym oprogramowaniem
 • Ułatwia zapanowanie nad nośnikami, nie są potrzebne – wykorzystuje jeden przygotowany obraz
 • Pozwala również dokonać naprawy już zainstalowanego systemu.

Oczywiście istnieje jeszcze wiele innych zalet i każdy znajdzie inny powód, żeby pozachwycać się przydatnością  WDS.

Co warto jeszcze  wiedzieć o Windows Deployment Services?

Co było przed WDS?

 • Pierwsze kroki w celu automatyzacji instalacji systemów operacyjnych Microsoft podjął już we wcześniejszych wersjach systemów takich jak np. Windows NT4, które korzystały ze zbioru plików służących do częściowej automatyzacji procesu instalacyjnego.
 • Remote Installation Services, pierwsza wersja usługi pojawiła się wraz z Windows 2000. Głównym jej ograniczeniem był sposób przechowywania obrazów systemów operacyjnych. RIS do ich przechowywania korzystała z pokaźnego zestawu plików.
 • Automated Deployment Services następca RIS z Windows Server 2k. Ta usługa przeznaczona była do dystrybucji systemów serwerowych i opierała się na obrazach sektorowych.
 • SMS Operating System Deployment wprowadził nowy format obrazów WIM (Windows Image Format), który jest używany również przez WDS.

Czym charakteryzuje się usługa WDS?

Według Microsoftu Windows Deployment Services ma znieść ograniczenia sowich poprzedników i dostarczyć nowe funkcjonalności. Jak napisałem wcześniej WDS korzysta z formatu WIM.

Nowe funkcje WDS to między innymi:

 • Możliwość dystrybucji systemów Ms Vista i Server 2k8 – co jest oczywiste, skoro zintegrowano go z Windows Server 2k8
 • Własna konsola MMC, która pozwala zarządzać wszystkimi funkcjami usługi
 • Natywne wsparcie dla systemu Windows Preinstallation Environment (PE)
 • Poprawione wydajności  serwera PEX, odpowiadającego za zdalne uruchamianie instalacji

Pod względem administracji usługę WDS można podzielić na trzy kategorie:

 • Komponenty zarządzania
 • Komponenty serwerowe
 • Komponenty klienckie

Postaram się teraz opisać ogólnie poszczególne komponenty.

Komponenty zarządzania

Konsola  zarządzania usługami WDS to specjalnie przygotowana przystawka MMC, która zawiera narzędzia do:

 • administrowania serwerem  WDS
 • dodawania/ usuwania obrazów
 • zarządzania kontami komputerów
 • konfiguracji opcji takich jak reguły nazewnictwa komputerów, opcje DHCP czy ustawienie auto odpowiedzi PXE itp.
 • zarządzania rozruchem

Wiersz poleceń (WDSUTIL) jest rozwiązaniem dla tych, którzy wolą korzystać z czarnego okienka i klawiatury. Oczywiście, dostarcza nam pełną funkcjonalność konsoli MMC i jest idealnym rozwiązaniem dla miłośników skryptów.

Komponenty serwerowe

Przede wszystkim chodzi o PEX (Pre – Boot eXecuting Envitonment) i protokuł TFTP (Trivial File Transfer Protocol) odpowiedzialne za transfer plików z serwera do komputera, na którym ma odbyć się instalacja oraz za usługi związane z udostępnianiem folderu, repozytorium z obrazami i plików niezbędnych do uruchomienia procesu instalacji przez sieć.

Serwer TFTP w środowisku WDS odpowiada za transfer obrazu rozruchowego Windows PE na komputer kliencki.

Serwer PXE zawiera zintegrowaną logikę do komunikacji z rdzeniem usługi WDS. Do przechowywania informacji wykorzystuje on Active Directory, poprzez połączenie fizycznego komputera z obiektem w AD jakim jest konto komputera, wraz z przypisanym mu identyfikatorem GUID. Zawiera on również komponenty, które umożliwiają symulację usługi RIS na usłudze WDS dzięki czemu jest ona kompatybilna ze starszymi wersjami systemów.

Komponenty klienckie

Obejmują one graficzny interfejs Windows Preinstallation Environment, który jest niczym innym, jak środowiskiem instalacyjnym znanym chociażby z Windows Server 2008 z tą różnicą, że Windows PE można dostosować do indywidualnych potrzeb danej instalacji.

Możemy je wykorzystać w procesie instalacji systemu operacyjnego w trybie nadzorowanym lub nienadzorowanym a nawet do naprawy już zainstalowanego systemu na serwerze lub stacji roboczej. Windows PE został zaprojektowany z myślą, żeby zastąpił MS-DOS w procesie preinstalacyjnym. Ponadto wykorzystanie jądra systemu Windows eliminuje konieczność wykorzystania sterowników do sprzętu pracującego w trybie 16 –bitowym. Windows PE umożliwia instalację na komputerach bez systemu lub z niesformatowanym dyskiem czy doinstalowanie sterowników np. z CD w trakcie instalacji dzięki zdolności rozpoznawania konfiguracji sprzętowej, możliwości komunikowania się za pomocą protokołu Internet Protocol (IP) oraz małemu rozmiarowi zajmowanej przestrzeni (100MB) i możliwości uruchomienia w całości z pamięci RAM.

No to tyle, jeśli chodzi o rzut oka na WDS. Wszystkim chcącym dowiedzieć się więcej o procesie instalacji i konfiguracji WDS podaję link do artykułu na TechNet.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: